Funkcjonowanie naszej parafii w trakcie epidemii

W związku z epidemią przestawiam następujące postanowienia ujmujące zarówno wskazania władzy świeckiej jak i kościelnej (poniżej zarządzenie Biskupa Siedleckiego będący podstawą zarządzenia proboszcza):

– godziny Mszy Świętych w niedzielę w naszej parafii pozostają bez zmian, tzn 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00, niemniej z wielkim bólem serca ale zgodnie z wytycznymi Kościoła upraszamy aby najbliższe niedziele pozostać w domu i uczestniczyć w Mszach Świętych przez transmisję. Na każdej Mszy Świętej będzie mogło być tylko 5 osób, które zajmą miejsca w pewnej odległości od siebie w kaplicy. Ks. Biskup nie podjąłby takiej decyzji, gdyby sytuacja nie była poważna. Choć to Chrystus jest Panem wszystkiego, my musimy uczynić co w naszej mocy aby nie zarazić się. Prosimy o przekazanie informacji starszym, którzy nie czytają internetu.

– odwołane są także wspólne celebracje Nabożeństwa Gorzkich Żali i Dróg Krzyżowych. (można korzystać indywidualnie w ciągu dnia) Będą transmisje internetowe)

-transmisje Mszy Świętych 
•Katolickiego Radia Podlasie transmituje w dni powszednie o godz. 6.00, w niedziele o godz. 10.00.
•Będziemy mogli wysłuchać transmisji Mszy Świętej o godz. 12.00 w niedziele oraz o godz. 18.00 w dni zwykłe z naszej kaplicy na profilu FB: https://www.facebook.com/janpaweliisiedlce/  Proszę młodszych aby ustawili tę transmisję nie korzystającym z FB.

– w dni zwykłe 7.00 i 18.00 a sobotnia wieczorowa Msza św. o godz. 18.00 będzie odprawiana jako niedzielna Msza Święta, w ten sposób wypełnia ona obowiązek Mszy Świętej niedzielnej .

– będą włączone głośniki zewnętrzne abyśmy mogli zorientować się o momencie w Eucharystii także na zewnątrz kaplicy.

– kaplica będzie otwarta cały dzień tzn. od 6.30 do 19.00 (włącznie z Mszami Świętymi) oprócz sobót. Będzie się w nim odbywała Adoracja Najświętszego Sakramentu (W soboty kaplica będzie czynna od godz. 11.00 do 19.00), (korzystamy z własnych książeczek do nabożeństwa). Godziny spowiedzi 6.45-7.00, 15.00-16.00 (od poniedziałku 16.03) ; 17.30-18.00. Zachęcamy do wielkopostnego nawrócenia do Boga Trójjedynego i oczyszczenia sumień

osoby przychodzące na godz. 15.00 i 16.00 po Komunię Święto, gdy zorientują się, że w kaplicy jest już 5 osób, niech pozostaną na zewnątrz, w pewnej odległości od siebie, uczestniczą przez głośniki zewnętrzne w obrzędzie i podejdą sukcesywnie pod drzwi, ksiądz udzieli Komunii Świętej przy drzwiach kaplicy.

– na dzień dzisiejszy odwołujemy rekolekcje wielkopostne jako spotkania w kościele, ale w tych samych dniach (27-29.03.2020) będą wyznaczone godziny na Sakrament Pokuty, jako spowiedź wielkanocną. Postaramy się aby treści rekolekcyjne dotarły do naszych wiernych za pośrednictwem Internetu. Sposób podchodzenia do spowiedzi podamy w najbliższych dniach.

– prosimy jednak, aby korzystać ze spowiedzi wcześniej,  w godzinach jak wyżej

– wszystkie spotkania grup parafialnych (dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych) zostają zawieszone do odwołania,

– dzieci i młodzież niepełnoletnią prosimy o pozostanie w domach, jednak nie jest to czas wolny ale czas: gdy sami mamy zadbać o treści religijne, katechezę domową, filmy religijne, rozmowy w rodzinie oraz wspólną modlitwę w obliczu zagrożenia naszego zdrowia i życia. Ten wielki Post przeżyjmy na wieczorowych lub popołudniowych modlitwach, przy zapalonej gromnicy, na różańcu, rozważając drogi krzyżowe, a w niedzielę słuchając Mszę Świętą w radio lub telewizji, nie zajmując się niczym innym.

– osoby starsze prosimy o rozwagę i zalecamy udział we Mszy św. za pośrednictwem radia czy telewizji.

– znak pokoju w czasie Eucharystii przekazujemy przez skinienie głową,

– nie całujemy stuły po spowiedzi,

– osoby chore prosimy o pozostanie w domach,

– Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda prosi wszystkich Diecezjan o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi np. poprzez pomoc w zakupach. Prosi również o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych i wszystkich pozostałych służbach

– możliwa jest posługa sakramentalna (w tym Namaszczenie chorych ), oprócz osób objętych kwarantanną w domach,  po wcześniejszym umówieniu Tel. 798 368 503

– Całą naszą wspólnotę parafialną i nasze rodziny oddajemy w opiekę Matki Bożej Niepokalanej i św. Jana Pawła II oraz św. Rocha, patrona od zarazy.

– Informacje i zalecenia mogą się zmieniać wraz z rozwojem sytuacji.

Oto najświeższe (24.03):

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *