W bieżącym roku setne urodziny obchodził, nasz parafianin Mieczysław Ławecki, (niestety zm. 13 X 2015r) uczestnik kampanii wrześniowej, walczący w I batalionie 22 Pułku Piechoty. W Archiwum Dźwięków Radia Podlasie można posłuchać wywiadu z panem Mieczysławem.

Mieczysław Ławecki walczył w Bitwie nad Bzurą i stamtąd trafił do niemieckiej niewoli. Udało mu się jednak zbiec z obozu i powrócić w rodzinne strony, do wsi Nakory, w gminie Suchożebry. Od 1940 r. związał się ze strukturami konspiracyjnymi, najpierw Ruchu „Miecz i Pług”, a od 1942 r. był w Armii Krajowej. Po „wyzwoleniu” nie ujawnił się i był żołnierzem WiN-u. W styczniu 1948 r. został aresztowany przez UB i wkrótce skazany na karę śmierci. Wyrok ten złagodzono, zamieniając najpierw na dożywocie, a następnie na 12 lat więzienia, z czego za kratami spędził 7 lat i jeden miesiąc.
Ławecki2 Ławecki1
W 1993 r. Sąd Wojewódzki w Lublinie unieważnił te wyroki. Za zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Mieczysław Ławecki odznaczony został Krzyżem Kawalerskim (1994) i Krzyżem Oficerskim (2009) Orderu Odrodzenia Polski. W 2009 r. awansowany na stopień porucznika.W Archiwum Dźwięków Radia Podlasie można posłuchać wspomnień Mieczysława Ławeckiego, które nagrał ks. Jarosław Oponowicz: POSŁUCHAJ

bio.: www.siedlce.pl
za Katolickie Radio Podlasie MC/EŁ