Papież o inwazji Rosji na Ukrainę: to haniebna wojna Dobra polityka nigdy nie jest owocem dominacji i siły, ale kultury troski o człowieka, jego godność i nasz wspólny dom. Dowodem tego jest ta haniebna wojna, której jesteśmy świadkami – zauważył Papież Franciszek podczas audiencji dla przedstawicielek jednego z włoskich chrześcijańskich stowarzyszeń kobiecych (Centro Femminile Italiano).

Nasza Parafia prowadzi działania pomocowe poprzez Punkt Charytatywny Caritas Parafialnej. Potrzebna jest koordynacja dlatego wszystkie osoby, które przyjęły Ukraińców pod swój dach proszę o kontakt: ks. Proboszcz: 798368503. Możliwe jest uzyskanie dla nich wsparcia samorządu.

Potrzebna jest pilnie bielizna i ubrania dla dzieci oraz dorosłych kobiet, mogą być też dla mężczyzn (przekażemy dalej, gdyż przydadzą się żołnierzom ukraińskim). Jednak nie mogą to być rzeczy stare ani brudne. Mogą być używane ale wyprane i odświeżone. Zapakowane w torby foliowe, lub kartony  z opisem: na jaki wiek, jaki rozmiar mniej więcej, chłopiec czy dziewczyna. Kontakt: p. Tarkowska: 500658305

A) Puszka na pomoc Ukraińcom na naszym terenie po Mszach Świętych zbierana przez Caritas Parafialną była w niedzielę 27 II (suma 5520zł) oraz będzie jeszcze zbierana w Środę Popielcową po Mszach Świętych zgodnie z decyzją ks. Biskupa.

B) Nasza Caritas parafialna przekazała już pierwsze dary dla uciekających przed wojną do ośrodka pod Włodawą w naszej diecezji.

C) Ponieważ są to zwykle matki z dziećmi więc wykładamy Torby Charytatywne przy drzwiach Kaplicy, aby w miarę możliwości napełnić je np. mlekiem w proszku, suchą żywnością, pampersami czy chemią, mogą być też opatrunki, plastry, bandaże i przynieść.

W kwestii duchowej: Istnieje możliwość Adoracji Najświętszego Sakramentu od godz. 16.30 do 18.00 każdego dnia oprócz niedziel i modlitwy osobistej o nawrócenie Rosji, nas samych oraz pokój na ziemi. Stosowne materiały będą w kaplicy. Zapraszamy, niech też przychodzą dzieci i młodzież prosić o pokój, to będzie wasz wkład, wykorzystajcie dzieciaki ten moment bo on w waszym życiu już się nie powtórzy.

                                                                                 

                               Komunikat Biskupa Siedleckiego

                                             KAZIMIERZA GURDY

    w sprawie modlitwy w intencji pokoju na Ukrainie
                i zorganizowania pomocy materialnej dla jej mieszkańców

                                                (2022)

 

 

Czcigodni Księża Proboszczowie!

W dniu 24 lutego br. nastąpiła inwazja rosyjska na Ukrainę. Z ogromnym bólem przyjmujemy doniesienia o tym wszystkim, co dzieje się za wschodnią granicą, a szczególnie o lęku, cierpieniu i śmierci wielu niewinnych osób. W dniu wczorajszym Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki w imieniu Konferencji Episkopatu Polski wyraził solidarność ze wszystkimi Ukraińcami, zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie, zapewniając ich o naszej bliskości, modlitwie oraz gotowości do pomocy.

W związku z powyższą sytuacją przekazuję Czcigodnym Księżom Proboszczom
Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski w związku z inwazją rosyjską na Ukrainę, który należy odczytać we wszystkich kościołach i kaplicach w niedzielę 27 lutego br. Zgodnie z tym Apelem, jak również odpowiadając na prośbę Ojca Świętego Franciszka, Środa Popielcowa będzie obchodzona w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Proszę zatem, aby zachęcić swoich Parafian do podjęcia tej inicjatywy. Proszę także – zgodnie z moją decyzją z 15 lutego br. – aby nadal podczas każdej Mszy św. w modlitwie wiernych zanosić wezwanie w intencji pokoju na Ukrainie,
a po zakończeniu celebracji odśpiewać Suplikację.

W nawiązaniu do powyższego Apelu Przewodniczącego KEP oraz Komunikatu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski wydanego po odbytym dzisiaj spotkaniu, zarządzam również, aby po wszystkich Mszach św. w niedzielę 27 lutego br. oraz w Środę Popielcową 2 marca br. została przeprowadzona zbiórka ofiar do puszek, które – za pośrednictwem Caritas Polska – będą przeznaczone na pomoc dotkniętym obecnym kryzysem na Ukrainie. Bardzo proszę, aby zebrane ofiary zostały – w trybie pilnym – najpóźniej do 6 marca br. przekazane na konto Kurii Diecezjalnej w Siedlcach PEKAO S.A.
I o/Siedlce 46 1240 2685 1111 0000 3656 1739 z dopiskiem „Pomoc dla Ukrainy”.

Mając na uwadze fakt, że na teren naszej diecezji może przybyć znaczna liczba uchodźców z Ukrainy bardzo proszę Czcigodnych Księży, aby wraz ze swoimi Parafianami – w duchu chrześcijańskiej miłości i miłosierdzia – udzielili wszelkiej możliwej pomocy tym osobom. Diecezja potrzebującym schronienia oddaje do dyspozycji Dom Rekolekcyjny
w Siedlanowie. W wymiarze diecezjalnym organizacją pomocy i koordynacją działań z nią związanych zajmie się nasza Caritas, która na bieżąco, w miarę rozwoju sytuacji, będzie przekazywała Księżom niezbędne informacje.  

Dziękując już dziś Księżom i ludziom dobrej woli spieszącym z modlitwą oraz pomocą materialną narodowi ukraińskiemu, wszystkim z serca błogosławię.                              

BISKUP SIEDLECKI

L.dz. 134/2022

Siedlce, dnia 25 lutego 2022 r.

 

Apel Przewodniczącego Konfrencji Episkopatu

Za:VaticanNews