Funkcjonowanie naszej parafii w trakcie epidemii OLD

W związku z epidemią przestawiam następujące postanowienia ujmujące zarówno wskazania władzy świeckiej jak i kościelnej (poniżej zarządzenie Biskupa Siedlcekiego będący podstawą zarządzenia proboszcza):

– godziny Mszy Świętych w niedzielę w naszej parafii pozostają bez zmian, tzn 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00, niemniej z wielkim bólem serca ale zgodnie z wytycznymi Kościoła upraszamy aby najbliższe niedziele pozostać w domu i uczestniczyć w Mszach Świętych przez transmisję. Na każdej Mszy Świętej będzie mogło być tylko 50 osób, które zajmą miejsca w pewnej odległości od siebie w kaplicy. Ks. Biskup nie podjąłby takiej decyzji, gdyby sytuacja nie była poważna. Choć to Chrystus jest Panem wszystkiego, my musimy uczynić co w naszej mocy aby nie zarazić się. Prosimy o przekazanie informacji starszym, którzy nie czytają internetu. Dzisiaj (15 III) nie zbieramy tacy współczując sytuacji wiernych).


– odwołane są także wspólne celebracje Nabożeństwa Gorzkich Żali i Dróg Krzyżowych. (można korzystać indywidualnie w ciągu dnia)

-transmisje Mszy Świętych 
•Katolickiego Radia Podlasie transmituje w dni powszednie o godz. 6.00, w niedziele o godz. 10.00.
Będziemy mogli wysłuchać transmisji Mszy Świętej o godz. 12.00 z naszej kaplicy na profilu FB:
https://www.facebook.com/janpaweliisiedlce/ Proszę młodszych aby ustawili tę transmisję nie korzystającym z FB.

– w dni zwykłe 7.00 i 18.00 a sobotnia wieczorowa Msza św. o godz. 18.00 będzie odprawiana jako niedzielna Msza Święta, w ten sposób wypełnia ona obowiązek Mszy Świętej niedzielnej .

– będą włączone głośniki zewnętrzne abyśmy mogli uczestniczyć w Eucharystii także na zewnątrz kaplicy w ten sposób przestrzegamy przepisu o zgromadzeniach do 50 osób.

– kaplica będzie otwarta cały dzień tzn. od 6.30 do 19.00 (włącznie z Mszami Świętymi) oprócz sobót. Będzie się w nim odbywała Adoracja Najświętszego Sakramentu (W soboty kaplica będzie czynna od godz. 11.00 do 19.00), (korzystamy z własnych książeczek do nabożeństwa). Godziny spowiedzi 6.45-7.00, 15.00-16.00 (od poniedziałku 16.03) ; 17.30-18.00. Zachęcamy do wielkopostnego nawrócenia do Boga Trójjedynego i oczyszczenia sumień.

– na dzień dzisiejszy odwołujemy rekolekcje wielkopostne jako spotkania w kościele, ale w tych samych dniach (27-29.03.2020) będą wyznaczone godziny na Sakrament Pokuty, jako spowiedź wielkanocną. Postaramy się aby treści rekolekcyjne dotarły do naszych wiernych za pośrednictwem Internetu.

– prosimy jednak, aby korzystać ze spowiedzi wcześniej, już od najbliższego poniedziałku (16.03) – w godzinach jak wyżej

– wszystkie spotkania grup parafialnych (dziecięcych, młodzieżowych i dorosłych) zostają zawieszone do odwołania,

– dzieci i młodzież niepełnoletnią prosimy o pozostanie w domach, jednak nie jest to czas wolny ale czas: gdy sami mamy zadbać o treści religijne, katechezę domową, filmy religijne, rozmowy w rodzinie oraz wspólną modlitwę w obliczu zagrożenia naszego zdrowia i życia. Ten wielki Post przeżyjmy na wieczorowych lub popołudniowych modlitwach, przy zapalonej gromnicy, na różańcu, rozważając drogi krzyżowe, a w niedzielę słuchając Mszę Świętą w radio lub telewizji, nie zajmując się niczym innym.

– osoby starsze prosimy o rozwagę i zalecamy udział we Mszy św. za pośrednictwem radia czy telewizji.

– znak pokoju w czasie Eucharystii przekazujemy przez skinienie głową,

– nie całujemy stuły po spowiedzi, – osoby chore prosimy o pozostanie w domach,

– Ksiądz Biskup Kazimierz Gurda prosi wszystkich Diecezjan o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi np. poprzez pomoc w zakupach. Prosi również o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych i wszystkich pozostałych służbach

– możliwa jest posługa sakramentalna (w tym Namaszczenie chorych ) w domach po wcześniejszym umówieniu Tel. 798 368 503

– Całą naszą wspólnotę parafialną i nasze rodziny oddajemy w opiekę Matki Bożej Niepokalanej i św. Jana Pawła II oraz św. Rocha, patrona od zarazy.

– Informacje i zalecenia mogą się zmieniać wraz z rozwojem sytuacji.

 

Oto najświeższe (14.03):

Zarządzenie Biskupa Siedleckiego KAZIMIERZA GURDY

w związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego.

Kościół jako Matka troszczy się o swoje dzieci w każdym czasie i każdej sytuacji. Troska ta obejmuje zarówno życie duchowe, jak i cielesny wymiar ludzkiej egzystencji, a w każdej decyzji realizuje przykazanie miłości Boga i bliźniego. Zwłaszcza w tym trudnym czasie trwającej epidemii koronawirusa Kościół z mocą podejmuje działania mające na celu zbawienie człowieka oraz ochronę zdrowia i życia.

Mając zatem na uwadze wprowadzenie w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego i ze względu na obowiązujące wraz z nim przepisy prawa państwowego, do których przestrzegania – w duchu odpowiedzialności za siebie i za innych – jesteśmy zobowiązani, zarządzam co następuje:

1.      Udzielam wszystkim wiernym dyspensy od uczestnictwa we Mszy św. niedzielnej  i w uroczystości – do odwołania, i zachęcam do pozostania w domu.

2.      Proszę, aby osoby korzystające z dyspensy łączyły się ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje Mszy św. w radiu, telewizji lub internecie, przypominając jednocześnie o zachowaniu podczas tej Mszy św. właściwych postaw i gestów liturgicznych.

3.      W związku z ograniczeniem przewidzianej w rozporządzeniach organów państwowych maksymalnej ilości uczestników zgromadzeń publicznych, w tym związanych z kultem religijnym, zarządzam, że we wszystkich Mszach św. może brać udział maksymalnie 50 osób (licząc duchowieństwo, posługujących w liturgii i uczestników), ze szczególnym uwzględnieniem osób zamawiających intencję mszalną lub, w wypadku pogrzebu, najbliższej rodziny.

4.      Zawieszam wspólne celebracje nabożeństw (Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Godzinki, Różaniec i inne), a uwzględniając związane z nimi bogactwo duchowe, zachęcam do indywidualnego i rodzinnego ich odprawiania.

5.      Proszę, aby w kościołach była zorganizowana całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w ciszy, aby wierni mogli wstępować tam na modlitwę osobistą.

6.      Proszę i zachęcam księży, aby w tym szczególnym czasie byli do dyspozycji wiernych, którzy poproszą o wysłuchanie spowiedzi, udzielenie Komunii św. czy sakramentu namaszczenia chorych.

7.      Zalecam, aby w kościołach – bez udziału wiernych – osoby konsekrowane i duchowni, zgodnie z komunikatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 13.03.2020 r., każdego dnia, o godz. 20.30, odmawiali Różaniec w intencji osób chorych, tych którzy się nimi opiekują, jak również służb medycznych i sanitarnych, a wiernych świeckich proszę, aby w tym samym czasie i  w tych samych intencjach w swoich rodzinach modlili się na różańcu.

8.      Zarządzenie powyższe, wraz z wcześniejszymi postanowieniami, obowiązuje do odwołania. Proszę jednocześnie o śledzenie stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych Diecezji Siedleckiej, gdzie na bieżąco będą publikowane wszelkie aktualizacje.

Bardzo proszę kapłanów i wiernych, aby w duchu jedności podporządkowali się powyższym zarządzeniom.

Wszystkich w modlitwie polecam dobremu Bogu, szczególnie przez wstawiennictwo Błogosławionych Męczenników z Pratulina, i z serca błogosławię.

BISKUP SIEDLECKI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *