Obchody XVI Dnia Papieskiego

W naszej Parafii

  1. Za tydzień w niedzielę 16 października odbędzie się  odpust parafialny o godz. 12.00. Mszy Świętej będzie przewodniczył  i kazanie wygłosi nowy dziekan siedlecki, ks. kan. Grzegorz Suchodolski.
  2. Ponadto w czwartek, 20 października o godz. 19.00 w kaplicy Jana Pawła II (ul. Rakowiecka 30)  odbędzie się koncert dziękczynny za dar osoby i świętości Jana Pawła II w wykonaniu Marcina Stycznia „Pieśń o Bogu ukrytym”. Więcej informacji poniżej. Poprzedzi go Eucharystia o godz 18.00 oraz Litania do św. Jana Pawła II. Po koncercie przewidziano tradycyjne „podlaskie kremówki”
  3. 22 października, czyli w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II o godz. 17.15 w naszej parafii rozpocznie się modlitwa różańcowa z rozważaniami papieskimi, zaś o godz. 18.00 będzie sprawowana Eucharystia dziękczynna za wizytę Jana Pawła II w Siedlcach i powołanie nowej parafii. Po Mszy Świętej serdecznie zapraszamy na krótki program artystyczny wykonany przez dzieci i młodzież Zespołu Szkół nr 2 w Siedlcach pod opieką katechetów.

XVI Dzień Papieski – koncerty i konkursy

XVI Dzień Papieski - koncerty i konkursy

Koncert Nie śpijcie! Nie! w dniu 9 października, Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II, „Słowo – dar i tajemnica” 13 października oraz koncerty Marcina Stycznia „Pieśń o Bogu ukrytym”, przypomną nam XVI Dzień Papieski, przypadający 16 października. 21 października siedlecka biblioteka zaprasza na konkurs poetycki.

XVI Dzień Papieski odbędzie się pod hasłem „Jan Paweł II – bądźcie świadkami miłosierdzia”, które nawiązuje do kościelnego Roku Miłosierdzia ogłoszonego przez Papieża Franciszka. Z tej okazji zaplanowano w naszym mieście kilka wydarzeń kulturalnych, mających przypominać o rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża w roku 1978.

Koncert muzyczny

Jako pierwszy zobaczymy w najbliższą niedzielę, 9 października koncert zespołu Nie śpijcie! Nie!, do którego należy młodzież w wieku od 14 do 25 lat. Skład zespołu to 25 osób, w tym sekcja wokalna i instrumentalna. Ich styl muzyczny zawiera w sobie elementy muzyki soul, rock i gospel. Od strony wokalnej zespół prowadzi Monika Wydrzyńska, natomiast za stronę instrumentalną odpowiedzialni są: Rafał Mazurek i Kamil Komendecki, asystentem kościelnym jest ks. Sławomir Arseniuk. W zespole drzemie duży potencjał co można było ostatnio zobaczyć i wysłuchać podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży w Siedlcach jak i w Krakowie, gdzie zespół przez wiele dni prowadził z bardzo dobrym skutkiem animację muzyczną dla pielgrzymów.

Koncert zespołu Nie śpijcie! Nie! w najbliższą niedzielę, 9 października o godz. 18:00, w sali widowiskowa „Podlasie” MOK, ul. Sienkiewicza 63. Wstęp bezpłatny.

Konkurs recytatorski

Kilka dni później, 13 października MOK zaprasza na XIV konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II, „Słowo – dar i tajemnica”. Adresatami konkursu są przede wszystkim recytatorzy z Siedlec i z powiatu siedleckiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są tylko do 5 października 2016 r.

Konkurs odbywa się w ramach obchodów Dnia Papieskiego. Prezentacje konkursowe przeprowadzone będą w trzech kategoriach: dla młodzieży szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i dla dorosłych.

Każdy z uczestników powinien przygotować 1 utwór poetycki lub prozatorski napisany przez Karola Wojtyłę (Jana Pawła II) lub utwór poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II. Można powiedzieć fragment dłuższego utworu lub dokonać kompilacji tekstów, z tym że łączny czas prezentacji nie może przekroczyć 7 minut.

Każda szkoła gimnazjalna może wytypować 2 uczestników, ponadgimnazjalna 3 w drodze eliminacji szkolnych. Reprezentantów szkół należy zgłosić w formie pisemnej: imię i nazwisko recytatora, tytuł utworu, autor oraz nazwisko nauczyciela przygotowującego. Karty zgłoszenia szkoły otrzymają wraz z regulaminem; są też dostępne na stronie internetowej MOK www.mok.siedlce.pl.
W kategorii gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zostaną przyznane po trzy nagrody.
W kategorii dorosłych ilość nagród zależy od liczby zgłoszeń. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy, a nauczyciele przygotowujący uczniów specjalne podziękowania.

Możliwe będą konsultacje repertuarowe i warsztatowe dla uczestników, bliższe informacje pod tel. 25 7943124 u p. Haliny Tunkiewicz, e-mail: halina.tunkiewicz@mok.siedlce.pl.

XIV konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Karola Wojtyły – Jana Pawła II, „Słowo – dar i tajemnica”. 13 października 2016 r. (czwartek), godz. 10:00 – Sala Biała MOK, ul. Pułaskiego 6.

Koncert „Pieśń o Bogu ukrytym”

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach Agnieszka Borkowska oraz proboszcz Parafii pw. św. Jana Pawła II w Siedlcach ks. Jarosław Oponowicz zapraszają 20 października z kolei na koncert Marcina Stycznia pt. „Pieśń o Bogu ukrytym”

Honorowy patronat nad koncertem objęli Jego Ekscelencja Biskup Siedlecki Kazimierz Gurda
oraz Prezydent Miasta Siedlce Wojciech Kudelski.

Marcin Styczeń wystąpi 20 października dwukrotnie:
• o godz. 10.00 – z koncertem dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych miasta w Centrum Kultury i Sztuki, Siedlce, przy ul. ks. bpa Świrskiego 31,
oraz o godz. 19.00 – z koncertem otwartym dla mieszkańców miasta Siedlce w kaplicy św. Jana Pawła II w Siedlcach przy ul. Rakowieckiej 30.
Koncert współfinansowany ze środków samorządu miasta Siedlce.

Koncert „Pieśń o Bogu ukrytym”, to nowe, melodyjne interpretacje wczesnych wierszy Karola Wojtyły w wykonaniu Marcina Stycznia – pieśniarza, kompozytora, autora tekstów. Zdecydowanie przeczą one tezie, że poezja Karola Wojtyły jest trudna i niedostępna. Kompozytorowi udało się połączyć szacunek dla słowa z prostotą formy muzycznej, a to daje szanse na dotarcie z przekazem poetyckim do szerszej grupy odbiorców. Nowością tego przedsięwzięcia jest także prezentacja poezji św. Jana od Krzyża, która stanowiła dla Karola Wojtyły duchową i artystyczną inspirację. Kompozycja do fragmentu poematu św. Jana od Krzyża „Żyję nie żyjąc w sobie” to pionierskie dzieło. Do tej pory nikt jeszcze w Polsce nie śpiewał poezji tego hiszpańskiego mistyka.

W programie koncertu znajdują się również trzy autorskie piosenki Marcina Stycznia: „Modlitwa modlącego się”, „Niech” (utwór powstał w czasie pracy kompozytorskiej nad twórczością Karola Wojtyły) oraz „Santo subito” (utwór będący hołdem dla Jana Pawła II). Koncert utrzymany jest w stylistyce piosenki poetyckiej, nie brak w niej jednak także rock’n’rollowej ekspresji, czy orientalnej i latynoskiej pulsacji. Muzycy, którzy biorą udział w projekcie: Tomasz Pfeiffer – gitara, Karol Domański – perkusja, Paweł Puszczało – kontrabas, to świetni instrumentaliści, współpracujący na co dzień z gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Do tej pory w całej Polsce i za granicą (Paryż, Rzym, Los Angeles, Detroit, Chicago, San Diego) odbyło się około dwustu koncertów „Pieśń o Bogu ukrytym” owacyjnie przyjętych przez publiczność.

Link do koncertu: www.youtube.com/watch

Konkurs poetycki

„Zadedykuj swój wiersz św. Janowi Pawłowi II” – tak zachęca do udziału w konkursie poetyckim Miejska Biblioteka Publiczna w Siedlcach oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich. Z okazji Dnia Papieskiego zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych, studentów oraz osoby dorosłe do udziału w czwartej edycji Turnieju Jednego Wiersza.
Wystarczy napisać wiersz, dedykowany św. Janowi Pawłowi II i przesłać na adres e-mail:  promocja@mbp.siedlce.pl do 18 października, a następnie zaprezentować go osobiście podczas Turnieju Poetyckiego, który odbędzie się 21 października w Saloniku Literackim MBP, ul. J. Piłsudskiego 5.
W tegorocznym Turnieju uczestników oceniać będzie Jury pod przewodnictwem ks. dr Wiesława Aleksandra Niewęgłowskiego – poety, wieloletniego duszpasterza środowisk twórczych, członka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Na uczestników Turnieju czekają nagrody. Pula nagród wynosi 1200 zł.
aut. JiC na podst. źródeł MOK/własne/MBP

za: Oficjalna Strona MIasta Siedlce

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *